"Moja ideja u vezi s povećanim brojem motoriziranih posjetitelja (kvadovi, enduro motori) temelji se na pronalaženju balansa između zaštite prirode i ekonomskog profita. Svjesni smo da je broj ovih vozila u porastu. S obzirom na to da smo turističko mjesto, naš je interes zadržati te goste, ali isključivo pod našim pravilima. Kao prvi korak u realizaciji ovog plana, smatram da je nužno oformiti turističku zajednicu. Ona bi u suradnji s lokalnom šumarijom točno definirala i mapirala staze dopuštene za kretanje. Sustav bi funkcionirao na sljedeći način: Obvezna prijava: Svi vozači bi bili dužni registrirati se u turističkoj zajednici. Većina ovih gostiju dolazi iz zapadnoeuropskih zemalja gdje je vožnja izvan uređenih staza zakonom zabranjena. Upravo im je zato Bosna i Hercegovina privlačna destinacija. Budući da su navikli na stroga pravila u svojim zemljama, siguran sam da bi bez problema poštovali i naša pravila, pod uvjetom da im jasno postavimo granice..." Načelnikov je prijedlog za regulaciju i komercijalizaciju cikloturizma/mototurizma.
"Kada mjesec dana nakon događaja podvučemo crtu i zbrojimo dojmove, s ponosom možemo reći da su reakcije izvanredne. Ovakve su manifestacije od neprocjenjive važnosti za promociju Kupresa i očuvanje našeg identiteta. Ponekad, u svakodnevici, nismo ni svjesni kakvo bogatstvo imamo i koliko ga moramo cijeniti. Pokrenuli smo jednu hvalevrijednu tradiciju; iako nam je ovo bila prva godina, organizacija je bila na vrhunskoj razini, a u idućim godinama to ćemo podići na još višu razinu. Izuzetno smo ponosni što se sve odvijalo pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Kupres je bio središte okupljanja naših ljudi iz cijeloga svijeta – imali smo štandove i posjetitelje iz Čilea, SAD-a, Kanade, Australije. To je živi dokaz da Hrvata ima svugdje, ali i da ovakve priče ne mogu proći bez Kupresa.Raspored nam je ove sezone iznimno zgusnut. Već u sedmom mjesecu, baš kao i prošle godine, imamo i predstavljanje naše kulture u Sarajevu. Unatoč gustom rasporedu, sve ćemo odraditi profesionalno i na najvišoj razini. Vjerujem da je i resorna ministrica, ali i svi posjetitelji te građani Republike Hrvatske, iznimno zadovoljna načinom na koji je općina Kupres prezentirala svoju baštinu." kazao je načelnik Jurič osvrćući se na događaj "Tjedan Hrvata izvan RH" u Zagrebu.
Kompletan razgovor poslušajte ovdje:
Detaljne informacije o programu manifestacije "Dani kosidbe 2026" pronađite na plakatu ispod:


